• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Реєстрація компаній, відкриття представництв іноземних компаній в ПАР
Опубліковано 04 серпня 2022 року о 09:05

ЗАПОЧАТКУВАННЯ ВЛАСНОГО БІЗНЕСУ В ПАР

 

Дозвільні документи

Першим кроком, який потрібно зробити для відкриття бізнесу в Південній Африці, є подання заявки на здійснення приватної комерційної діяльності.

Так, можливо прибути до Південної Африки із «візою відвідувача», але, опинившись у Південній Африці вам необхідно буде подати заяву на отримання дозволу на здійснення підприємницької діяльності. Цей дозвіл необхідний для започаткування бізнес-активності, і водночас такий документ виконує функцію дозволу на тимчасове проживання в країні, відповідно документи для отримання дозволу на запровадження бізнес діяльності і постійного проживання в ПАР подаються одночасно.


Дозвіл на ведення бізнесу

Громадяни України, які планують інвестувати в економіку Південно-Африканської Республіки шляхом створення бізнес проєкту або інвестуючи у вже функціонуючі бізнес-проєкти, потрібно подати заявку на так звану «ділову візу» (business visa).

Основним документом, що засвідчує дійсність та реальність намірів вести підприємницьку діяльність в ПАР є сертифікат, виданий дипломованим бухгалтером або зареєстрованим  Південноафриканським інститутом професійних бухгалтерів професіоналом (бухгалтером), який засвідчує наявність у заявника суми, еквівалентній щонайменше 5 000 000 рандів ПАР готівкою,  або наявності принаймні 5 000 000 рандів ПАР готівкових грошей та наявності іншого капіталу для інвестування в економіку ПАР. Власник «бізнес візи» має право навчатись за сумісництвом, без необхідності звертатися за дозволом до Департаменту внутрішніх справ для зміни типу візи.

Актуальні умови отримання «бізнес візи» та інших типів віз розміщені на сайті Департаменту внутрішніх справ ПАР:

 • www.dha.gov.za.

Також нижче перелічені інші сайти державних агенцій ПАР, де розміщено корисну інформацію щодо питань реєстрації та здійснення біснес-діяльності на території ПАР:


Суб'єкти господарювання

Перед започаткування бізнесу необхідно визначитися з формами і типами його ведення

Законом ПАР «Про нові компанії» від 2008 року визначено два великі типи юридичних осіб, які можливо зареєструвати: некомерційні компанії та прибуткові компанії, які і дозволяють здійснювати комерційну підприємницьку діяльність в т.ч. іноземцям, та є основною формою ведення бізнесу.


Прибуткові компанії

 

Можуть бути публічними  (їх назва в кінці містить позначку “Ltd”,  приватними (їх назва в кінці містить позначку “Pty Ltd”), та Товариства з особистою відповідальністю (їх назва в кінці містить позначку  “Inc”), також виділяються партнерства, трасти, індивідуальні підприємства та зовнішні компанії (філії іноземних компаній). Найбільш поширеними формами ведення бізнесу іноземними інвесторами є приватні компанії та філії. Філії іноземних компаній отримують юридичний статус в ПАР в силу їх реєстрації як зовнішніх компаній, але вони не визнаються як окремі юридичні особи (лише під час здійснення валютного контролю вони виступають окремими суб‘єктами).


Зарезервувати назву компанії як факт здійснення комерційної діяльності можливо на веб-сайті Комісії з інтелектуальної власності (CIPC):

Цей крок несе з собою певні обов'язки, наприклад, вам потрібно буде подати річну декларацію та сплатити річний збір, сума якого може варіюватися від 175 (для приватної компанії)  до 475 рандів ПАР (для некомерційної компанії, зареєстрованої без учасників).


Діяльність вже зареєстрованих компаній регулює новий «Закон про компанії», який був оприлюднений у 2009 році та набрав чинності з травня

2011, повністю переглядає законодавство Південної Африки в цій сфері та спрямований на його модернізацію , з урахуванням найкращих міжнародних практик,  що робить його простішим та менш розпорядчим, із врахуванням можливостей кожного з типів комерційної діяльності та напрямку діяльності компіній.Окрім порталу Комісіії з питань компаній та інтелектуальної власності (CIPC) широку інформацію про різні типи компаній та вимоги до їх реєстрації і діяльності можливо знайти на BizPortal - це платформа, розроблена Компанією та Комісією з інтелектуальної власності (CIPC) для запропонувати реєстрацію компанії та супутні послуги простим безшовним цифровим способом, який повністю безпаперовий. і був розроблений у відповідь на прагнення поліпшити легкість ведення бізнесу на Півдні Африка, зокрема відкриття бізнесу. BizPortal

- це також додатковий канал для здійснення інтерактивної кооперації даних з CIPC, наприклад через вказаний ресурс можна відслідкувати, як CIPC співпрацює з іншими державними органами, галузеві регуляторами та приватним сектором і Банківськими установами.

BizPortal має на меті запропонувати послугу, де ви зможете зареєструвати компанію та навіть ініціювати процес відкриття банківського рахунку -  все це на одній платформі.


Серед іншого, порталом пропонуються такі послуги:

• Реєстрація компанії, її назви та доменного імені

• Податкова реєстрація

• Реєстрація компенсаційного фонду

• Реєстрація Фонду страхування від безробіття

• Відкриття банківського рахунку


Крім того, в контексті започаткування бізнесу в ПАР, уряд пропонує скористатися послугами ресурсу InvestSA - це підрозділ Південноафриканського департаменту торгівлі, промисловості та конкуренції. InvestSA підтримує інвесторів, які вивчають можливості ведення бізнесу в Південній Африці, допомагаючи з наданням необхідної інформації та впорядкуванням процесу створення бізнесу.БАНКІНГ

 

На момент першого візиту до Південної Африки за візою відвідувача, можливо відкрити лише депозитний банківський рахунок нерезидента, за допомогою якого здійснюється перерахування коштів.

Отримавши дозвіл на тимчасове проживання (дозвіл на підприємництво), вже можлтво відкрити банківський рахунок резидента, що скасовує депозитні обмеження.


При цьому відкриття банківського рахунку є частиною початку  бізнес-активності.

Наразі у банківському секторі Південної Африки переважають п’ять найбільших банків, які у сукупності утримують 89,4% загальних активів банківського сектору країни станом на 31 березня 2020 року, серед яких:Відкриття банківського рахунку у може бути складним процесом, оскільки існують відмінності у вимогах до оформлення та створення банківського рахунку, які вимагає кожен окремий банк. Саме тому доцільним є переглянути всі чотири веб-сайти запропонованих банків та вибрати, який банк вам підходить

найкраще.


ОПОДАТКУВАННЯ

 

Вичерпна інформація щодо оподаткування доступна на веб-сайті Південноафриканських служби доходів (SARS):

 • www.sars.gov.za


Окрім загальної інформації про податки в Південній Африці На сайті також викладено практичні вказівки щодо реєстрації в податковому органі.


Податок на додану вартість (ПДВ)

ПДВ можна в ПАР стягуватиметься за ставкою 15%.

Компанії, фінансовий оборот яких складає суму понад 1 млн. рандів ПАР, в т.ч. юридичні особи, які не є резедентами ПАР, реєструються такими, що мають сплачувати ПДВ (при цьому обмежені види комерційної діяльності підпадають під нульову ставку оподаткування  або звільняються від оподаткування ПДВ.

Запит на реєстрацію діяльності, яка вимагає сплати ПДВ,  подається до  електронного реєстру SARS, після чого фактична документація також  подається до філії SARS, в зоні відповідальності якої ведеться комерційна діяльність.


Податок на прибуток

Податкова система Південної Африки базується на принципі проживання: це означає, що нерезиденти ПАР оподатковуються лише з їх доходу, отриманого в ПАР.

Компанія, яка управляється з Південної Африки або зареєстрована в Південній Африці, розглядається як компанія-резидент Південної Африки, відповідно власників чи засновників таких компаній бачать як жителів ПАР.


Податки з роботодавців та найманих працівників

Під час започаткування бізнесу та обов‘язкової реєстрації у місцевому відділенні SARS видається відповідний контрольний номер сплати податку на прибуток, який відраховується із заробітної плати (винагороди, збору на розвиток навичок тощо) працівників, які працюють в компанії.


Також роботодавець та робітник вносять внесок у розмірі 1% від суми власного доходу до фонду страхування від безробіття. Особливості сплати такого виду податку також роз‘яснюються SARS.


Усі юридичні особи - роботодавці повинні також бути зареєстрованими у Компенсаційному фонді, оскільки їх працівники мають право вимагати компенсації у випадках виробничого травматизму та захворювань. Для кожної окремої гілки бізнес-активності необхідна окрема реєстрація, якщо на момент реєстрації не було домовлено про комбіновану реєстрацію.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux