Заява Посла України в ПАР Валерія Гребенюка щодо подій в Україні
Statement of Ambassador Valery Hrebenyuk
Нинішні події в Україні не дають мені морального права мовчати. Ситуація в Україні поставила під реальну загрозу існування цілісної демократичної держави Україна. Душею і серцем зараз на Майдані, як, впевнений, і багато українських дипломатів. І я не екстреміст і не терорист. У 2004 році першим з керівників закордонних дипломатичних установ підтримав Майдан, одержимий ідеєю, що зараз робиться майбутнє України. Так не сталося. На жаль. Довго утримувався від гучних заяв із «засудженням режиму», «Беркуту», чи ще когось і чогось. Не вважав правильним робити це з моральної точки зору, будучи в Південній Африці.
Мовчати сьогодні для мене – це переступити через свою гідність.
Представники силових структур перейшли межу допустимого, практично вчинюючи злочин проти власних людей. Світове співтовариство в один голос засуджує насилля в Україні, а урядові чинники пояснюють, що все це є адекватним. Розстрілювати людей – це адекватно?!!?
Пане Президенте, життя навіть однієї людини понад будь-яку посаду, включно з президентською. Люди, які стоять та помирають сьогодні на Майдані, які виступили з протестом у багатьох містах і селах України - це не екстремісти чи терористи. Це наші громадяни, які постали за демократичне майбутнє нашої України.
Пане Президент, Ви маєте це зрозуміти і припинити насильство над українським народом. Жоден український Президент не довів країну до такого стану. Попри критику людей, гадаю і Л.Кравчуку і Л.Кучмі і В.Ющенку є чим пишатися.
З іншого боку, люди, які вийшли на Майдан, у містах і селах не прийшли туди заради партійних гасел та кар’єри опозиційних лідерів. Люди прийшли заради свого майбутнього, заради України. Відкидати навіть мізерну можливість діалогу безглуздо.
Лідери, почитайте Нельсона Манделу, подивіться на його життєвий шлях. З безвиході, з безкінечної расової прірви, а колір шкіри на відміну від менталітету як відомо не зміниш, ця Людина зробила неможливе – об’єднала націю, яка з початку її створення століттями була розколена. Маємо скористатися навіть малим шансом до діалогу та об’єднання.
Наше мовчання, маю на увазі українських послів, генеральних консулів та керівників МЗС України на межі гідності! Вважаю, що кожен з нас має публічно висловити свою власну думку, якою б вона не була.
Валерій Гребенюк
Надзвичайний і Повноважний
Посол України в Південній Африці