Портал в режимі тестування та наповнення
Українці у ПАР
Опубліковано 20 серпня 2012 року о 00:15

На території ПАР проживає більше 1000 громадян України та громадян ПАР українського походження. Місцями їх компактного проживання є міста Кейптаун, Преторія та Йоганнесбург. На консульському обліку постійно або тимчасово перебувають 300 громадян. Статус закордонного українця отримали 8 осіб (7 громадян ПАР і 1 громадянин Намібії).

Українська діаспора у Південній Африці є відносно молодою, адже українці почали активно прибувати до ПАР після 1990 року. Більшість українців у ПАР мають вищу освіту: викладачі, медики, представники інженерно-технічних спеціальностей та сфери послуг, а також митці та власники бізнесу. Українські громади в ПАР у містах Кейптаун, Преторія та Йоханезбург почали формуватися у 2014 році.

У ПАР з 2017 року зареєстрована та діє Українська асоціація в Південно-Африканській Республіці (Ukrainian Association of South Africa, NPO 189-705), неурядова громадська організація. Основними пріоритетами її діяльності є гуртування та підтримка українців, що проживають та перебувають у ПАР; поширення української мови та підтримка інтересів України на території ПАР; сприяння налагодженню науково-освітніх, культурних, соціальних та економічних зв’язків між Україною та ПАР; гуманітарна допомога українцям в Україні та співпраця з іншими неурядовими організаціями для здійснення гуманітарної діяльності.

З 12 березня 2016 року у м. Кейптаун діє Українська недільна школа. У школі навчається 11 дітей віком 3-12 років. Діти вивчають українську мову, літературу та країнознавство.

У м. Кейптаун діє гурток Петриківського розпису, який веде художниця-муралістка Тетяна Герн. Діяльність гуртка спрямована на популяризацію українського мистецтва серед південноафриканців.

Роль УА ПАР у протидії російській пропаганді та поширенні інформації про агресію РФ проти України та демократії

Діяльність організації закладалася задовго до її офіційної реєстрації і розпочалася з організації протесту біля консульства РФ у м. Кейптаун у 2014 році. УА ПАР систематично займається інформуванням громадськості країни про російську агресію щодо України (ряд лекцій та інших заходів у 2017 та 2018 роках). У м. Кейптаун діє Українська бібліотека, що містить книги, які розповідають про російську агресію та окупацію Кримського півострова.

9 березня 2017 року УА ПАР організувала лекцію радника Посольства України Любові Абравітової та військового аташе Андрія Кузори «Ціна України за європейський вибір. Складні відносини з Росією. Причини та витоки конфлікту», що відбулася у Південноафриканському інституті міжнародних відносин. Захід відвідали 86 осіб.

У 2017 році УАПАР організувала покази українських фільмів у кінотеатрі «Labia» в м. Кейптаун. Зокрема, південноафриканська публіка познайомилася з такими фільмами: «Euromaidan. Rough cut», «Looks like home» (перед показом виступили герої фільму, учасниці гурту «Дивина», Юлія Куліненко та Серафима Сокольвак та відбулася дискусія у форматі «питання-відповіді» на тему військової агресії на сході України та її соціальних наслідків, зокрема формування понад мільйона внутрішніх переселенців), «Українські шерифи», «Жива», «Микита кожум’яка».

Українська асоціація в ПАР веде постійну інформаційну розсилку про значні події в Україні та заходи, організовані як для українців, які проживають у ПАР, так для південноафриканців, які цікавляться Україною. Станом на грудень 2017 року до розсилки були підписані 259 українців та осіб українського походження та 694 південноафриканців.

У жовтні 2018 року Українська асоціація в ПАР спільно з Фондом Конрада Аденауера організувала лекцію Президента Світового Конгресу Українців Євгена Чолія «Україна, Росія і гібридна війна» в Південноафриканському інституті міжнародних відносин.

13 жовтня 2018 року УА ПАР виступила партнером акції ПУ в ПАР "Українські політичні в'язні: боротьба триває", на якому виступив український поет Мирослав Лаюк. Продовженням заходу став флешмоб на підтримку бранців Кремля біля Посольства України в Преторії “Let My People Go”.

Українська Асоціація в ПАР співпрацює з депутатами Національної Асамблеї ПАР, представниками уряду провінції Західний Кейп та представниками міської ради Кейптауну.

У листопаді 2018 року УА ПАР звернулася до Національної асамблеї ПАР із вимогами засудження агресії РФ на Азові та звільнення українських військових та суден.

Визнання Голодомору актом геноциду

У 2017 році на відзначення 85-ї річниці Голодомору було організовано показ фільму Джорджа Менделюка «Гіркі Жнива» у кінотеатрі “Labia” (м. Кейптаун, 22 листопада) та “Brooklyn Mall” (м. Преторія, 23 листопада). 

23 жовтня 2018 року УА ПАР долучилася до міжнародної акції «Запалімо свічку пам’яті» і спільно з Посольством України в ПАР організувала відкриту лекцію дослідниці Гарвардського Університету Надії Кравець «Смерть голодом: географія та наслідки сталінського терору голодом 1932-1933 років в Україні». На заході, що відбувся в Центрі Голокосту в Кейптауні у форматі відкритої лекції, були присутні як родини українців у ПАР, так і пересічні південноафриканці.

УА ПАР спільно з Посольством України веде кампанію за визнання Голодомору актом геноциду. Зокрема, у жовтні 2017 року було передано депутатам ПАР петицію-заклик про визнання Голодомору – геноцидом українців.

Внесок у популяризацію української музики, танцю, кухні, традицій та народної обрядовості

11 березня 2017 року УА ПАР організувала «Перший український фестиваль», який відбувся у Кейптаун. Під час фестивалю понад 1000 південноафриканців дізналися більше про історію України, можливості економічної співпраці, насолоджувалися українською музикою, поезією, навчались танцювати гопак, малювати писанки, робити ляльки-мотанки, писати український алфавіт та багато іншого. На фестивалі виступили представниці гурту-переселенців з м. Донецьк «Дивина». Родзинкою свята стали виступи українських бандуристок, що живуть в ПАР, - Надії Приймак та Світлани Нейл.

«Другий Український Фестиваль», який відбувся 28 жовтня 2018 року, відвідали 6067 південноафриканців та українців з родинами. Це було свято української культури, кухні, традицій і новаторства. На фестивалі відбулися презентації українських пісень, танців, народної кухні, бандури, економічних можливостей. А також майстеркласи: петриківського розпису, гопаку, ліплення вареників, ляльок-мотанок.

Щороку УА ПАР ініціює та проводить святкування українською громадою Великодня та інших народних свят, що сприяє гуртуванню українців та актуалізації народних традицій в умовах іншої культури та клімату.

УА ПАР відзначає і офіційні державні свята, такі як День Незалежності України, День Національного Прапора, здійснюючи його підняття на Столовій горі, м. Кейптаун. 25 червня 2017 року з нагоди відзначення дня Конституції України УА ПАР організувала концерт української пісні у виконанні бандуристки Надії Приймак та поп-співачки Світлани Шеремет з декламаціями української поезії акторкою Іриною Кривош.

В Кейптауні діє підприємство “Ukrainian Bakery”, виготовляючи лагоминки української кухні. Торти, тістечка, вареники, голубці, деруни та інші українські популярні страви користуються великим попитом місцевого населення.

Участь УА ПАР у глобальній діяльності українських діаспор

18-19 травня 2017 року – представник Української асоціації в ПАР Олеся Лоубшер взяла участь у першому економічному форумі діаспори, організованому Всеукраїнською координаційною радою та ТПП України. Внаслідок цього у м. Кейптаун було відкрито представництво ТПП України.

7-8 липня 2017 року – представниці Української асоціації в ПАР взяли участь у 5-му форумі мережі організацій української діаспори “Global Ukraine”.

25-30 серпня 2017 року – представник Української асоціації в ПАР Тетяна Герн взяла участь у 50-му з’їзді Світового конгресу Українців та у святкових заходах у Львові.

1 листопада 2018 року УА ПАР організувала заходи за участю Президента Світового Конгресу Українців Євгена Чолія. Серед них — економічний семінар про Україну в Cape Town Chamber of Commerce за участі Евгена Чолія, Любові Абравітової (Тимчасового повіреного у справах України у ПАР); Крістіана Басонат(Посла ПАР в Україні (2014-2018 рр)); Олесі Лоубшер (представника ТПП України в Західному Кейпі); Дзвінки Качур (Президента УА ПАР_.

У листопаді 2018 року УА ПАР стала асоційованим членом Світового Конгресу Українців.

УА ПАР і розвиток зв’язків між Україною та ПАР у площині літератури

Українська Асоціація в ПАР робить внесок у знайомство з українською культурою в професійних середовищах, зокрема, просуває українську літературу на поетичних фестивалях та літературних заходах.

Зокрема, завдяки сприянню УА ПАР українські поети беруть участь у одному з найбільших поетичних фестивалів континенту - «Poetry Africa», який проходить щороку в м. Дурбан. Зокрема, у 2017 році участь у фестивалі взяли Оксана Куценко та Ганна Яновська, а у 2018 році - поети Тарас Малкович та Мирослав Лаюк.

УА ПАР сприяла організації презентації українських поеток Оксани Куценко та Ганни Яновської в The National English Literary Museum [NELM, 6 березня 2017] та їх майбутній співпраці з південноафриканськими поетами Робертом Берольдом та Крісом Манном. У одній із найбільш відвідуваних бібліотек Кейптауна, бібліотеці Central, протягом 2017-2018 років відбулися заходи за участі Оксани Забужко (скайп-включення та модерація др. Ганни Яновської), Наталки Білоцерківець та Миколи Рябчука (модерація Андрія Сороківського), Тараса Малковича.

УА ПАР реалізовувала проект з презентації 87 українських англомовних видань у бібліотеках. Це – книги та фотоальбоми про Україну, українське мистецтво та дитяча література. Зокрема, виставки книг у бібліотеках м. Кейптаун (бібліотеки Sea Point, Central, Table View) та у бібліотеці м. Сомерсет Вест.

Серед членів УАПАР багато професійних митців, зокрема:

Олексій Іщенко – професійний хореограф за напрямками балет, хіп-хоп, джаз, джаз-фанк та традиційний народний танець. Працював у Ансамблі Вірського, виступаючи у його складі в Америці, Японії, Канаді, Європі та Мексиці. Після переїзду до Південної Африки в 2013 році Олексій брав участь у численних виставах, нещодавно дебютував у музичному театрі.

Світлана Шеремет – співачка з класичного вокалу та піаністка. Працює у широкому спектрі музичних жанрів, від народної музики до джазу.

Тетяна Герн - українська художниця-муралістка. Нещодавно завершила роботу на замовлення муніципалітету Седерберга "Райський круїз" (264 кв. м), яка зображує різні країни світу, включно із Україною, зацікавлюючи місцеве населення відкривати для себе культури інших країн.

Анна Куні - українська художниця. У 2018 р. створила мурал в Солт-Ривер, який став частиною Міжнародного фестивалю публічного мистецтва в Кейптауні (www.ipafest.co.za). Її власна мрія полягає у створенні полотен у всьому світі, особливо в громадах, де їх найбільше потребують. 16 березня 2019 року у школі фотографії Orms відкривається її спільна із шведською фотографинею Ліннею Франк виставка.

Надія Приймак - професійна музикант з України, яка популяризує українську культуру шляхом презентації бандури в ПАР. Репертуар Надії охоплює як українські традиційні пісні, так і твори на африкаанс та джаз. Бандуристка виступає на багатьох культурних заходах, має записані пісні, представляла бандуру на телеканалі SABC (ПАР).

Світлана Нейл - українська бандуристка, яка свого часу викладала гру на бандурі в музичній школі в Україні.

Антоніна Дарієнко – професійна співачка у жанрі народної популярної музики. У співпраці з південноафриканським музикантом записала мюзикл «Droomvrou», що розповідає історію української жінки, яка приїхала до Південної Африки.

Більше інформації за посиланнями:

http://www.uaza.co.za

http://www.uaza.co.za/ukrainian-school/

https://www.facebook.com/pg/UkrainianAssociationofSouthAfrica.UAZA/

https://www.youtube.com/watch?v=5gYRkGCU1v0&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=vUU8Ykhfy2s&t=364s

https://youtu.be/F55HdKq_Fx4

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux